Czym się charakteryzuje dobry wał napędowy?

Image
wał

Czym się charakteryzuje dobry wał napędowy?

Wał napędowy jest bardzo ważnym elementem  układu napędowego pojazdu. Od jego sprawności zależy prawidłowa praca samochodu, a co za tym idzie bezpieczeństwo osób poruszających się nim.
W kilkuletnich pojazdach luzy na krzyżakach, podporach i kompensacjach występują bardzo często. Pozostawienie takiego stanu powoduje ogromne szkody w zespołach współpracujących. Nadmierne drgania powodują szybsze zużywanie uszczelniaczy, łożysk i innych elementów w skrzyni biegów i moście napędowym. Niewyczuwalne a tym bardziej odczuwalne  dla kierowcy drgania nie są też obojętne dla delikatnych układów elektroniki i pneumatyki.
Jeśli dochodzi do konieczności wymiany lub naprawy wału , bardzo ważne jest, aby dobrze zapoznać się z możliwościami naprawy lub wymiany wału na nowy.
W przypadku jakiejkolwiek ingerencji w konstrukcję wału, wymianę krzyżaków, podpory należy bezwzględnie wyważyć wał. Zaleca się, aby wymiana elementów wałów wykonywana była w odpowiednio do tego przystosowanym warsztacie wyposażonym w specjalistyczne urządzenia do demontażu / montażu i wyważania wałów napędowych. Dla bezawaryjnego działania należy montować wyłącznie części wysokiej jakości zgodne z kompletacją pojazdu.
W nowoczesnych samochodach obroty wału zawierają się w granicach 1700 - 4500 na minutę. Zaleca się więc okresowe dokładne sprawdzenie i wyważenie wału, przy normalnej eksploatacji raz w roku.
Profilaktyka w zakresie przeglądów i konserwacji wałów daje wielkie oszczędności w porównaniu do późniejszych napraw lub zakupu wału nowego.

Naprawiamy części do każdego
typu pojazdów i maszyn*

* wg oferty

Gdzie jesteśmy?